nazwa dokumentu: Sprawozdanie z realizacji uch. XIV/116/04 RM w Witkowie z dnia 25.06.2004r. w sprawie uchwalenia Gminnego Planu Gospodarki Odpadami

Sprawozdanie
z realizacji uchwały Nr XIV/116/04 Rady Miejskiej w Witkowie z dnia 25 czerwca 2004r. w sprawie uchwalenia Gminnego Planu Gospodarki Odpadami.

W związku z obowiązkiem nałożonym na gminy przez ustawę z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska /Dz. U. Z 2001r. Nr 62, poz. 627 ze zm./ Rada Miejska w Witkowie podjęła uchwałę Nr XIV/117/04 w sprawie zmiany w Gminnym Programie Ochrony Środowiska uchwalonym uchwałą Nr XVI/115/00 z dnia 27 kwietnia 2000r. oraz został opracowany i zatwierdzony uchwałą Nr XIV/116/04 Rady Miejskiej w Witkowie z dnia 25 czerwca 2004r. Gminny Plan Gospodarki Odpadami, który określa wielkości wytwarzanych i składowanych odpadów komunalnych na lata 2004 - 2014.
Uchwalony Gminny Program Ochrony Åšrodowiska i Gminny Plan Gospodarki Odpadami nawiÄ…zujÄ… do Polityki  Ekologicznej PaÅ„stwa, okreÅ›lajÄ… zadania zwiÄ…zane z ochronÄ… Å›rodowiska
i umożliwią uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na ich realizację.
Do najważniejszych zadaÅ„ inwestycyjnych proekologicznych należy zaliczyć wybudowane w roku 2003 skÅ‚adowisko odpadów komunalnych w ChÅ‚Ä…dowie o pojemnoÅ›ci 72 tys. m3. Pozwoli to w perspektywie kilkunastu lat na zminimalizowanie zagrożenia dla Å›rodowiska spowodowanego odpadami staÅ‚ymi, które stanowiÄ… w gminie nadal poważny problem. W roku 2003 na skÅ‚adowisku zdeponowano 768 ton odpadów komunalnych, w roku 2004 zdeponowano 2283 ton, w roku 2005 zdeponowano 2923 tony , a w roku 2006 /za okres 11 miesiÄ™cy/ zdeponowano  3004 tony odpadów komunalnych staÅ‚ych, w tym 308 ton dostarczonych przez EKO StrzaÅ‚kowo.
Na terenie naszej gminy usuwaniem odpadów komunalnych stałych zajmują się firmy: Zakład Gospodarki Komunalnej w Witkowie, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych "EKO" Strzałkowo, Firma Handlowo - Usługowa "ALKOM" Henryk Sienkiewicz Poznań, a odpadów komunalnych ciekłych: Zakład Gospodarki Komunalnej w Witkowie, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kołaczkowie, Andrzej Nowakowski Publiczny Transport Cięzarowy w Witkowie, Florian Zieliński w Witkowie.
Zgodnie z przyjętym Planem Gospodarki Odpadami, należy ograniczyć ilości deponowanych odpadów komunalnych na składowisku poprzez ich segregowanie i selektywną zbiórkę. Segregowanie odpadów /ze względu na brak sortowni/ winno odbywać się w miejscu wytwarzania tj. "u źródła" i na składowisku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy i Miasta Witkowo selektywną zbiórkę odpadów prowadzi się od roku 2002. Na terenie gminy jest ustawionych 35 kpl. na szkło i plastik w tym: na terenie miasta Witkowo 19 kpl. i 16 kpl. we wsiach: Chłądowo, Ćwierdzin, Folwark, Gorzykowo, Jaworowo, Kołaczkowo, Malenin, Małachowo Złych Miejsc, Małachowo Wierzbiczany - Sołectwo Małachowo Kępe, Mąkownica, Mielżyn, Ostrowite Prymasowskie, Ruchocinek, Skorzęcin, Sokołowo i Wiekowo /w ostatnich czterech wsiach jest tylko jeden pojemnik na szkło/. Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie ustawionych jest sześć pojemników na szkło i jedenaście na plastik.
W roku  2004 zebrano 65,9 t szkÅ‚a, plastiku, papieru, a w roku 2005 zebrano 62,9 t szkÅ‚a, plastiku i makulatury.  Opakowania /szkÅ‚o/ odbierane sÄ… przez "URBIS" Sp. z o.o. w Gnieźnie i do jesieni 2005r. przez WielkopolskÄ… KorporacjÄ™ Organizacja Odzysku, Recykling Sp. z o.o. w Poznaniu, nastÄ™pnie przez Transport Ciężarowy Zbiórka, Skup Odpadów Janusz BÅ‚achowski ze WrzeÅ›ni, a od 1.03.2006r. FirmÄ™ Handlowo UsÅ‚ugowÄ… "ALKOM" z Poznania.
Najważniejszym zadaniem dla Gminy jest objecie wszystkich gospodarstw domowych obowiązkowym wywozem odpadów komunalnych. Szacuje się, że miasto objęte jest w 100%, a na terenach wiejskich około 80% gospodarstw domowych. Po dostarczeniu na koniec roku wykazów zawartych umów przez ZGK Witkowo, EKO Strzałkowo i ALKOM w Poznaniu, zostaną przeprowadzone kontrole w terenie dotyczące gospodarki odpadami stałymi i ciekłymi u właścicieli nieruchomości, którzy nie posiadają podpisanych przedmiotowych umów.

Z uwagi na brak kompostowni na terenie gminy istnieją trudności w zagospodarowaniu i składowaniu odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. Odpady "zielone" z terenów zieleni miejskiej i Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzecinie /liście/, przekazywane są do wykorzystania i kompostowania indywidualnym rolnikom. Na terenach wiejskich i na obszarach miasta z zabudową jednorodzinną, prowadzone jest kompostowanie "przydomowe" frakcji odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.
Osady ściekowe z oczyszczalni ścieków Małachowo Wierzbiczany wykorzystywane są do rekultywacji gruntów /Skorzecin/ i "dzikich" składowisk /Malenin, Ruchocin/. W roku 2004 gmina przejęła 153,8 ton, a w roku 2005 245 ton osadów ściekowych.
Wszystkie szkoły na terenie naszej gminy przystąpiły do zbiórki zużytych baterii i akumulatorów małogabarytowych przez Firmę Organizacja Odzysku "REBA". Ponadto, pojemniki na zużyte baterie znajdują się w sklepach na terenie miasta Witkowo /GS przy ul. Poznańskiej, EURO SAM, Biedronka, Polo Market, EKO/ oraz Urzędzie Gminy.
Na terenie gminy znajdujÄ… siÄ™ punkty skupu zÅ‚omu: Gminna Spółdzielnia  "Samopomoc ChÅ‚opska" w Witkowie ul. Dworcowa 6, punkt skup zÅ‚omu Tomasz Sieradzki ul. Warszawska 35 i punkt skupu zÅ‚omu Krzysztof Janasik ul. Dworcowa 11/5.
Ponadto, w gminie znajduje siÄ™ Punkt Zbierania Zużytego SprzÄ™tu  Elektrycznego i Elektronicznego ul. Nowa 7 w Witkowie, prowadzony przez ZakÅ‚ad Gospodarki Komunalnej w Witkowie. Punkty zbierania znajdujÄ… siÄ™ również w sklepach sprzedaży sprzÄ™tu elektrycznego i elektronicznego oraz  w aptece ul. PoznaÅ„ska 18. Wydano decyzjÄ™ o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach na realizacjÄ™ przedsiÄ™wziÄ™cia pn. "Punkt zÅ‚omowania samochodów i sprzÄ™tu  AGD i RTV w Mielzynie Eugeniusz Mizera".
Gmina Witkowo posiada podpisana umowę z Przedsiębiorstwem Produkcyjno - Handlowym "HETMAN" Spółka z o.o. w Florianowie na nieodpłatny odbiór i utylizację padłych zwierząt z terenu naszej gminy.
OdnoÅ›nie likwidacji wyrobów zawierajÄ…cych azbest,  zgodnie z art. 160 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony Å›rodowiska, materiaÅ‚ ten zostaÅ‚ okreÅ›lony jako substancja stwarzajÄ…ca szczególne zagrożenie dla Å›rodowiska. RozporzÄ…dzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 23.10.2003r. dopuszcza wykorzystywanie i użytkowanie wyrobów zawierajÄ…cych azbest do dnia 31.12.2032r.
W 2004r. Gmina przeprowadziła częściową inwentaryzację wyrobów azbestowo-cementowych /eternitu/ na terenach wiejskich, angażując w te prace sołtysów.
Z terenu miasta nie posiadamy peÅ‚nych danych dotyczÄ…cych iloÅ›ci i jakoÅ›ci wyrobów azbestowo-cementowych. Zgodnie z  § 7 RozporzÄ…dzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 23.10.2003r. wszyscy wÅ‚aÅ›ciciele, zarzÄ…dcy lub użytkownicy miejsc, w których sÄ… wykorzystywane wyroby zawierajÄ…ce azbest, dokonujÄ… inwentaryzacji zastosowanych wyrobów zawierajÄ…cych azbest, poprzez sporzÄ…dzenie spisu z natury. Osoby fizyczne na podstawie inwentaryzacji sporzÄ…dzajÄ… informacjÄ™, zgodnie z wzorem zawartym w zaÅ‚Ä…czniku do rozporzÄ…dzenia i przedkÅ‚adajÄ… Burmistrzowi. Informacja podlega corocznej aktualizacji w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku.  Szacunkowo do roku 2033 na terenie gminy Witkowo powstanie okoÅ‚o 4100 Mg odpadów azbestowo - cementowych. Najbliższym naszej gminie skÅ‚adowiskiem odpadów niebezpiecznych jest miejscowość Pasieka gm. Trzemeszno, gdzie miÄ™dzy innymi można skÅ‚adować odpady zawierajÄ…ce azbest.
W roku 2005 Rada Miejska w Witkowie pojęła uchwaÅ‚Ä™ Nr XXIII/214/05 w sprawie utworzenia ZwiÄ…zku Gmin Szlaku Piastowskiego i przyjęła Statut ZwiÄ…zku Gmin Szlaku Piastowskiego. Głównym celem utworzonego ZwiÄ…zku Gmin Szlaku Piastowskiego jest wspólne wykonywanie zadaÅ„ publicznych w zakresie ochrony Å›rodowiska, w szczególnoÅ›ci w sprawach reprezentowania   i koordynowania dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z gospodarkÄ… wodnÄ…, ochronÄ… powierzchni ziemi, ochrony powietrza oraz prowadzenia wspólnej gospodarki odpadami na obszarze powiatów Gniezno - WrzeÅ›nia. Planowana jest modernizacja i rozbudowa istniejÄ…cego skÅ‚adowiska w Lulkowie - budowa ZakÅ‚adu Zagospodarowania Odpadów, co jest zgodnie z Wojewódzkim i Powiatowym Planem Gospodarki Odpadami.

Mimo wybudowania skÅ‚adowiska odpadów, nadal porzucane sÄ… przez mieszkaÅ„ców różne odpady   i powstajÄ… "dzikie" wysypiska, które sÄ… sukcesywnie likwidowane. PorzÄ…dkowano tereny "dzikich" wysypisk we wsiach: Malenin, Ruchocin, ChÅ‚Ä…dowo Gaj, Piaski i SokoÅ‚owo.

Witkowo, dnia  20.12.2006r.

 

 
informacje wprowadziÅ‚:Tomasz Pluciñski
informacje wytworzył:Tadeusz Bartkowiak
data dodania: 8 Stycznia 2007
data modyfikacji: /
data wyworzenia: Tadeusz Bartkowiak / 5 Stycznia 2007